Projekt „Utworzenie nowego oddziału przedszkolnego w Strzyżowie szansą dla dzieci na kreatywny rozwój”, dofinansowany z funduszy UE, realizuje Strzyżowskie Forum Gospodarcze w Strzyżowie.

Numer projektu: FEPK.07.11-IP.01-0015/23
Czas realizacji projektu: od 01.01.2024 r. do 14.04.2025 r.
Wnioskodawca: Strzyżowskie Forum Gospodarcze w Strzyżowie

Cel główny projektu: zwiększenie szans edukacyjnych dla 25 dzieci (13 dziewczynek i 12 chłopców), w tym dzieci z niepełnosprawnościami, zamieszkujących na terenie powiatu strzyżowskiego wg Kodeksu cywilnego, w wieku 2,5–6 lat, poprzez utworzenie 25 miejsc wychowania przedszkolnego (w okresie 01.01.2024–14.04.2024), prowadzenie nowego oddziału przedszkolnego oraz zwiększenie umiejętności i kompetencji zawodowych 6 nauczycieli niepublicznej placówki edukacyjnej „WESOŁY I KREATYWNY PRZEDSZKOLAK” w Strzyżowie w okresie 15.04.2024 r. 14.04.2025 r.

Cele szczegółowe:

poprawa dostępności oferty edukacyjnej na terenie powiatu strzyżowskiego poprzez utworzenie 25 nowych miejsc wychowania przedszkolnego w niepublicznej placówce edukacyjnej „WESOŁY I KREATYWNY PRZEDSZKOLAK” prowadzonej przez Strzyżowskie Forum Gospodarcze w Strzyżowie;

poprawa jakości oferty edukacyjnej poprzez zwiększenie umiejętności i kompetencji kadry pedagogicznej.

Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego 4(f) EFS+ określonego w FEP 20212027 poprzez wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia przedszkolnego dla 25 dzieci (w tym dzieci z niepełnosprawnościami) z terenu powiatu strzyżowskiego oraz podnoszenie kompetencji nauczycieli wychowania przedszkolnego. Projekt wspiera rozwój jakości edukacji przedszkolnej (w odniesieniu do metodyki pracy z dziećmi, rozwoju kompetencji kluczowych, kompetencji i kwalifikacji kadry w zakresie diagnozy i identyfikacji potencjalnych problemów rozwojowych na wczesnym etapie, pedagogiki małego dziecka) oraz poprawia dostępność dla wszystkich dzieci z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb edukacyjnych i rozwojowych. Projekt przyczyni się do zmniejszenia dysproporcji w dostępie do edukacji przedszkolnej.

W ramach projektu zaplanowano trzy zadania polegające na:

1. Utworzeniu 25 nowych miejsc wychowania przedszkolnego i otwarciu oddziału przedszkolnego nr 2 niepublicznej placówki edukacyjnej „WESOŁY I KREATYWNY PRZEDSZKOLAK” w Strzyżowie.
2. Bieżącym funkcjonowaniu 25 nowych miejsc wychowania przedszkolnego w ramach oddziału przedszkolnego nr 2 niepublicznej placówki edukacyjnej „WESOŁY I KREATYWNY PRZEDSZKOLAK” w Strzyżowie.
3. Doskonaleniu umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli niepublicznej placówki edukacyjnej „WESOŁY I KREATYWNY PRZEDSZKOLAK”.

Grupę docelową projektu stanowią:

niepubliczna placówka edukacyjna „WESOŁY I KREATYWNY PRZEDSZKOLAK” prowadzona przez Strzyżowskie Forum Gospodarcze w Strzyżowie;

– 25 dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami, zamieszkujące na terenie powiatu strzyżowskiego wg Kodeksu cywilnego, w wieku 2,5–6 lat;

– 6 nauczycieli/nauczycielek zatrudnionych w niepublicznej placówce edukacyjnej „WESOŁY I KREATYWNY PRZEDSZKOLAK”.

Najważniejsze rezultaty:

– Liczba nauczycieli, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu programu
6 osób.
– Liczba miejsc wychowania przedszkolnego dofinansowanych w programie – 25.

Wartość projektu: 649 900,00 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 552 415,00 PLN